HP

Firma została założona w styczniu 1939 roku przez absolwentów uniwersytetu Stanford Williama Hewletta i Dave'a Packarda w garażu (to stało się źródłem legendy „firm, które zaczynały w garażu”) w Palo Alto w Kalifornii wUSA (Krzemowa Dolina), gdzie mieści się obecnie główna siedziba spółki. Ich pierwszym produktem był precyzyjny oscylator dźwiękowy, model 200A. Innowacją było użycie jako rezystora żarówki. Pozwoliło to im sprzedawać Model 200A za jedyne 54,40 $, podczas gdy konkurencja mniej stabilne wersje sprzedawała za 200 USD. Jednym z pierwszych klientów był Walt Disney, który kupił osiem sztuk Modelu 200B do testów systemu Fantasound (dźwięku stereofonicznego) przy tworzeniu filmu Fantasia

 

Założyciele firmy oparli jej rozwój na filozofii harmonijnego wzrostu, bezpośrednio powiązanego z najcenniejszym pierwiastkiem, jakim w każdej firmie są ludzie. "The HP Way", bo tak nazwali zbiór wartości jakimi posługiwali się przy zarządzaniu firmą, pokazywał inną drogę budowania wartości firmy. Wraz z pojawieniem się w HP Carly Fioriny – nowego prezesa firmy, stopniowo odchodzono od wartości Hewletta i Packarda, by po połączeniu (de facto było to przejęcie) z Compaq Computer w 2002 roku oficjalnie zdyskredytować i usunąć "The HP Way" jako filozofię działania HP. Działania Carly Fioriny nie zyskały uznania udziałowców firmy, którzy zmusili ją do rezygnacji w 2005.

Przez wiele lat HP było głównie producentem przyrządów elektronicznych dla producentów elektroniki i ośrodków badawczo-rozwojowych. Produkowano przede wszystkim sprzęt pomiarowy najwyższej klasy: oscyloskopy,woltomierzeanalizatory widma, tzw. Network Analysers, różnego rodzaju generatory. Firma miała wiele osiągnięć w tej dziedzinie, wprowadziła wiele nowatorskich rozwiązań i opatentowanych wynalazków. Opracowywano sprzęt pomiarowy dla potrzeb techniki wielkich częstotliwości, w tym mikrofal, sprzęt pomiarowy do półprzewodników i układów scalonych. Istniały osobne działy produkcji: podzespołów mikrofalowych, półprzewodników, w tym układów scalonych i w.cz., mikroprocesorów, optoelektroniki. Powstały wydziały produkujące: elektroniczny sprzęt medyczny: kardiomonitory, elektrokardiografy itp., sprzęt pomiarowy i analityczny na potrzeby nauki, między innymi spektrometry gazowe, cieczowe, masowe. Jej klientami były największe laboratoria i ośrodki badawcze, w tym NASADARPAMITCERN.

 

Powered by Quick.Cms | ARNEV.net